Wiadomości z Włoch

Informacja turystyczna i kulturalna o Włoszech

SARDYNIA: Skok w lazur!

Sardynia to druga co do wielkości po Sycylii, wyspa we Włoszech. Jednak tylko ze względu na wielkość, jest druga ale na pewno nie ze względu na krajobrazy i przyrodę pełną uroku.
I właśnie z tej wyspy, na której znajduję się jedenaście miejscowości i związane z nimi 38 plaż wyróżnionych “Błękitną Flagą 2017” (odznaczenie przyznawane przez FEE (Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej) europejskim kurortom nadmorskim, które spełniają określone kryteria) “To Jest Italia” dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Polsko-Sardyńskim i Sardynia Slow Experience (sardo-polska para przewodników, którzy bardzo chętnie będą organizować najciekawsze wycieczki, aby uczynić niezapomnianym Państwa pobyt na Sardynii), chcę rozpocząć z Wami, polskimi przyjaciółmi, długą podróż, dzięki której odkryjecie piękno włoskich regionów.

Sardynia szczyci się posiadaniem linii brzegowej o długości ponad 1800 km i jest to najprawdopodobniej wyspa, na której znajduję się od północy na południe największa liczba zatoczek i piaszczystych białych plaż przypominających bardziej odległe i egzotyczne miejsca, takie jak na przykład Karaiby (chociaż nasza wyspa nie ma im nic do pozazdroszczenia).
Dzięki temu jest praktycznie niemożliwe, żeby nie znaleźć plaży, która najlepiej spełni Wasze potrzeby (niektóre, chronione, mogą być oglądane tylko z daleka), czy jesteście grupą przyjaciół, którzy chcą spędzić wakacje pełne zabawy, czy tez rodzina z małymi dziećmi.

Dla Państwa wygody i lepszego poznania co najmniej dziewięciu z tych plaż, naszą podróż podzielimy na trzy artykuły, pierwszy zaczyna się od północnych plaż.
Gotowi na wspaniale przeżycia?

Różowa Plaża na Wyspie Budelli:
Znajduje się w Zatoce Roto, na Wyspie Budelli, która jest częścią Archipelagu La Maddalena (dookoła którego akwen wodny nazywany jest „wielorybim sanktuarium”, ponieważ często można tutaj spotkać i podziwiać  delfiny, wieloryby i kaszaloty). Jej nazwa pochodzi od koloru piasku, różowego własnie,  w rzeczywistości tworzonego przez niezliczone ilosci pokruszonych skorup małych skorupiaków, korali i muszli.
Plaże, które znajdują się pod ochroną środowiska, można podziwiać tylko z pobliskiej Plaży Rycerza, gdzie możecie się udać z przewodnikiem z Parku Maddaleny.

La Pelosa beach, north Sardinia (Italy)

Plaża Pelosa (Stintino) :
Plaża ta uważana jest za czwartą najpiękniejszą plażę w Europie. Drobny biały piasek sprawia, że wyróżnia się jeszcze bardziej piękne turkusowe morze, które ją otacza. Dzięki klifom Wyspy Piana, Cape Falcone i Azinara morze jest tutaj zawsze bardzo spokojne.
Plaża znajduję się na małej wysepce naprzeciwko wyspy, na której dumnie stoi wieża aragośska zbudowana w 1578 roku.

 

Plaża Rena Bianca (Santa Teresa di Gallura):
Długa 700 metrów plaża, która składa się z białego piasku (stąd jej nazwa) z odcieniami różu na brzegu morza, (różowy kolor zawdzięczamy małym koralom) jest bardzo odpowiednia dla rodzin, ponieważ jej brzeg i dno tworzy opadający miękki piasek. Morze, zawsze krystalicznie czyste, przyjmuje tutaj wszystkie najpiękniejsze odcienie koloru niebieskiego (od ciemno niebieskiego do turkusowego). Plaża jest również dostępna dla turystów niepełnosprawnych oraz posiada dużą ilość usług turystycznych.

Jest wiele, jak wspomniałem powyżej, plaż na Północy Sardynii, które zasługują na to, aby o nich wspomnieć, ale nasza pierwsza podróż, kończy się tutaj. Pozostawiam Wam, starym i nowym przyjaciołom “To Jest Italia” decyzję, czy kontynuować odkrywanie dalej północnych wybrzeży tego fantastycznego regionu, czy też przenieść się w następnym artykule trochę dalej na południe.

Przypominamy, że jeśli macie jakiekolwiek pytania lub jesteście ciekawi jakiegokolwiek tematu, lub chcielibyście zasugerować nam napisanie artykułu o Waszej ulubionej miejscowości lub włoskim regionie nie wahajcie się i dajcie nam znać, a my postaramy się zadowolić Was tak szybko, jak to będzie możliwe.

Jeśli artykuł przypadł Wam do gustu, proszę dajcie nam znać, dając lajka na naszej stronie na Facebooku „To Jest Italia” i udostępniając go swoim przyjaciołom, a jeśli ten artykuł wzbudził w Was pragnienie odwiedzenia Sardynii, zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej “To Jest Italia.pl” i obejrzenia apartamentów, które tam proponujemy, ponieważ z nami Sardynia nie jest już tylko marzeniem, ale konkretną rzeczywistością.

Fabio Ruggieri

Prosimy wypełnić formularz, aby zapytać o dostępność obiektu.

Przeczytałem i akceptuję ogólne warunki użytkowania portalu

Przeczytałem i akceptuję polityka prywatności

Przeczytałem i akceptuję warunki polityki RODO

associazione culturale polacco-sarda polacy_we_wloszech Sardinia Slow Experience Italia jaka lubisz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.